Акції в супермаркетах:

Нові формати та поглинання українських мереж: підсумки 2021 року

Нові формати та поглинання українських мереж: підсумки 2021 року

Відкриття IKEA в Києві. hromadske.ua

Протягом минулого року активно розвинулися Епіцентр, Glovo, Fozzy Group, Нова Пошта, тоді як Фуршет і Mere попрощалися з українським ринком.

IKEA в Україні

У лютому 2021 року в київському ТРЦ нарешті відкрили стаціонарний магазин IKEA у невеликому форматі city-store. Його площа становить 5 тисяч метрів квадратних.

Зауважимо, що інтернет-магазин IKEA запрацював в Україні раніше. Проте, на початках клієнти часто обурювалися вартістю доставки і несправностями в роботі української версії сайту.

Нові формати торгових мереж

З весни в “Епіцентрі” почали з’являтися продуктові магазини Food Market. Найімовірніше причиною цього стала спроба уникнути закриття ТЦ під час локдаунів.

Трендом 2021 року стали dark stores. Одним з перших в Україні його почав розвивати Glovo. Протягом року сервіс доставки активно відкривав свої темні магазини у великих містах.

Зараз термін очікування на замовлення з dark store Glovo складає всього 10 хвилин, не дивлячись на міські затори.

Магазини, які спеціалізуються виключно на формуванні онлайн-замовлень, запустили й Turbo.ua, Bazar та Cooker.

Мережа Comfy почала тестувати новий формат невеликих магазинів (до 50 метрів квадратних) під брендом Comfy-точка. У таких маркетах представлені найпопулярніші серед локальних покупців товари. Наразі працює лише три такі магазини у Києві.

В кінці року Ашан в Україні відкрив магазин нового формату – резиденс. Це автоматизований невеликий маркет без касирів і виключно на самообслуговуванні. Для входу до нього потрібен додаток Ашан, на який прийде QR-код.

Поки такий магазин працює тільки у Києві і має в асортименті товари широкого вжитку (близько тисячі одиниць).

Fozzy Group вирішила спробувати свої сили в цілковито новій сфері і відкрила власні спортклуби Apollo Next. На даний час їх працює вже три. Ще два планують відкрити у березні.

Маркетплейс Rozetka також опановує нові напрямки і відкрив власну стаціонарну аптеку. Відповідно до законодавчих змін в Україні, аптечні сайти, за наявності відповідних ліцензій, мають право продавати ліки. Можливо, саме це вплинуло на вихід Rozetka на новий ринок.

Співпраця торгових мереж з банками

Активно розвивалася протягом минулого року “Fozzy Group”. Так, у червні компанія запустила необанк "Власний рахунок". Завдяки йому за кожну витрачену гривню покупці отримують один бал (при покупках у Le Silpo і Сільпо бали потроюються). Потім їх можна витратити на закупи у Сільпо.

каса СільпоНа касі в Сільпо. delo.ua

Компанія "АТБ" також налагодила співпрацю з одним із банків, запустивши проект власної платіжної картки АТБ-Pay.

Це повноцінна платіжна карта, якою можна розраховуватися по всьому світу. А при оплаті покупки у супермаркетах "АТБ-маркет" можна отримати й додаткову 5% знижку на деякі товари (позначені спеціальними цінниками).

Німецькі дискаунтери приглядаються до українського ринку

Восени з’явилася інформація про плани виходу на український ринок німецьких торгових мереж. Зокрема, у вересні в Україні зареєстрували товарний знак ALDI.

А у жовтні з’явилися повідомлення про вихід Lidl на український ринок. У грудні мер Івано-Франківська заявляв, що маркет цієї німецької мережі найближчим часом запрацює у місті. Проте, офіційних коментарів від Lidl щодо “українських” перспектив немає до цього часу.

Поглинання року

Протягом минулого року “Нова Пошта” ще краще утвердилася на українському ринку. Важливу роль у цьому відіграло придбання кур'єрської служби iPost у січні 2021 року. Поштовий оператор зміг покращити свій сервіс завдяки доступу до ІТ-рішень і процесів iPost.

Значно розширився український онлайн-супермаркет Foodex24, який з вересня 2021 року почав називатися Goodex. Його розвитку сприяла купівля сервісу доставки продуктів Fresh Food разом з їхніми складами, командою, клієнтами і залишками продуктів.

Вихід з ринку

На початку минулого року стало зрозуміло, що магазини “Фуршет” припинять існування. Через фінансові проблеми власника, мережа оголосила про банкрутство. Згодом з’явилася інформація, що більшість торгових площ “Фуршету” викупив “Сільпо”.

Крім того, невдалою була спроба російської мережі супермаркетів Mere відновити свою діяльність в Україні. Практично одразу після відкриття маркетів у деяких українських містах, на мережу звернули увагу в РНБО. У жовтні на Mere і власників наклали санкції, а тому її фізичні та онлайн-магазини закрили.


Джерело: retailers

Рекомендовані статті
Покупки стануть дорожчими: скільки коштуватимуть одноразові пакети

Уряд запровадив мінімальні ціни на пластикові пакети з 1 лютого 2022 року

21 грудня 2021 р.
Онлайн-закупи продуктів: порівняння умов доставки та сервісу українських мереж

Переваги та недоліки купівлі продуктів в інтернет-магазинах Ашан, Сільпо, АТБ та Метро

3 листопада 2021 р.
Thrash наступає: конкурент АТБ подвоїть кількість нових дискаунтерів

Протягом 2022 року Fozzy Group планує відкрити понад 60 нових дисконт-магазинів «Thrash! Траш!»

4 січня 2022 р.