Акції в супермаркетах:

Заборона на використання пластикових пакетів: як реагують торгові мережі

Заборона на використання пластикових пакетів: як реагують торгові мережі

Поліетиленові "пакети-майки" коштують від 1 до 50 копійок. alamy.com

 

Через відсутність рішення уряду, торгові мережі самостійно визначають вартість пластикових пакетів та пропонують альтернативні варіанти пакування.

Зазначимо, що 10 грудня почав діяти Закон про обмеження обігу пластикових пакетів на території України, який був ухвалений депутатами ще 1 червня.

Відтепер магазинам та пунктам надання послуг заборонено схиляти покупців до покупки або безоплатно розповсюджувати оксорозкладні пакети або пластикові пакети товщиною до 50 мкм, які раніше часто "дарувалися" клієнтам за певну покупку.

Заборона на будь-яке їх поширення в закладах торгівлі, громадського харчування або надання послуг набере чинності через три місяці (у березні 2022 року).

Більшу "відстрочку" отримали надтонкі пластикові пакети (товщиною до 15 мкм), які використовують для упаковки або транспортування сипучих продуктів (крупи, цукор, вагові товари), м'яса, свіжої риби або продуктів з них та льоду. Отримувати їх у пунктах продажу товарів можна буде до 1 січня 2023року.

При цьому жодним чином не обмежується використання біорозкладних пакетів (розкладаються за участю мікроорганізмів).

Разом з тим, закон визначає, що мінімальні ціни на пакети, які попали під обмеження, Кабінет міністрів повинен був встановити впродовж 6 місяців з дня опублікування (тобто до 10 грудня).

Проект відповідної постанови, який був розроблений профільним міністерством, передбачав, що мінімальні роздрібні ціни на пластикові пакети товщиною понад 50 мкм повинні становити:

  • 2,0 грн – для тих, які не мають ручок і бокових складок;
  • 2,50 грн – без ручок з боковими складками або з ручками без бокових складок;
  • 3,0 грн - з ручками та з боковими складками.

Проте на даний момент, відповідної постанови так і небуло затверджено на засіданні уряду.

Ціни на пластикові пакети в українських супермаркетах

Щоб якось дотримуватись вимог закону торгові мережі почали самостійно встановлювати вартість таких пакетів. Часто це відбувається формально, адже продають їх за ціною від 1 (одна) копійка.

Наразі саме стільки доведеться викласти за кожний надтонкий пластиковий пакет в магазинах Varus.

Мережа Сільпо теж встановила єдину ціну (10 копійок) на всі види пластику, які попали під обмеження.

В гіпермаркетах Метро покупцям доведеться викладати від 1,5 грн (за "пакет-майку" для вагової продукції) до 42,90 грн (багаторазові сумки з поліпропілену, що витримують вагу 25 кг) або навіть 109,90 грн (пакети із спанбонду).

Клієнти Novus до кінця грудня поточного року зможуть купувати пакети понад 50 мікрометрів, а також біопакети з крохмалю у прикасовій зоні. Натомість надтонкі пакети коштуватимуть від 10 копійок (для вагових та сипучих продуктів) до 50 копійок (для риби). Цікаво, що на касах самообслуговування покупець має "пробивати" такі пакети самостійно.

В мережі Арсен  встановили "експерементальну" ціну на всі пакети в розмірі 0,15 грн. В адміністрації визнають, що цю плату встановили довільно і вона може змінитися, зважаючи на реакцію клієнтів.

Майже всі мережі одностайні в тому, що ситуація доволі неоднозначна, оскільки більшість покупців висловлюють негативну реакцію на нововведення. Хоча і відзначають зміни: покупці, які раніше часто брали декілька пакетів для упаковки, зменшують їх кількість до одного.

Загалом підприємці розуміють, що уникнути вимог закону неможливо, а тому все активніше пропонують своїм клієнтам якщо не виготовлені з крохмалю біо-пакети, то альтернативу – паперові пакети, спеціальні блістери, багаторазові сумки зі спанбонду або тканини тощо.

Такий підхід зрозумілий, адже якщо магазин або об’єкт надання послуг упіймають на безкоштовному розповсюдженні пластикових пакетів, то власнику доведеться заплатити штраф:

  • від 1700 до 3400 грн – якщо порушення відбулося вперше;
  • від 3400 до 8500 грн – за друге і наступні порушення протягом трьох років.

Зауважимо, що як тільки уряд виконає вимогу закону та встановить мінімальні ціни, магазини, ресторани та надавачі послуг будуть зобов’язані дотримуватись їх розміру. Тож незабаром пластикові пакети можуть знову подорожчати.

Рекомендовані статті
PromoKarta дарує безкоштовну доставку з МЕТРО: умови акції

Нові клієнти онлайн-магазину Metro можуть зекономити на кур'єрській доставці

5 листопада 2021 р.
Порівняння цін на продукти в українських інтернет-магазинах

Чи вигідно купувати продукти онлайн? Це залежить не тільки від цін на товари, але й від умов доставки

29 жовтня 2021 р.
Онлайн-закупи продуктів: порівняння умов доставки та сервісу українських мереж

Переваги та недоліки купівлі продуктів в інтернет-магазинах Ашан, Сільпо, АТБ та Метро

3 листопада 2021 р.